چگونه تند خوانی کنیم

3

چگونه مطلعه  کنیم

سلام به شما دوست عزیز که این مقاله را برای مطاله خود  و تند خوانی انتخاب کرده اید. من مجتبی مرادی هستم و قصد دارم در یک سری مقالات پیوسته در مورد روش نوین مطالعه با یادگیری بالای پنجاه در صد  و تندخوانی بپردازم . من در این مقالات  قصد دارم در مورد اینکه چطور می توانیم سرعت مطالعه ی خود را افزایش دهیم صحبت کنم و این راه حلها تماما عملی بوده و تنها با یادگیری و تمرین می توان به مهارت تند خوانی و افزایش سرعت مطالعه و افزایش یادگیری و تمرکز و افزایش حافظه رسید.
این مهارت ها را من در سمینارها و کاگاه های خود آموزش داده ام و نتیجه ای عالی که دانش آموزان و دیگر افرادی که در این کارگاه ها شرکت کرده اند گرفته اند گویای برتری این روش نوین است. وبه شما اطمینان می دهم که با استفاده از این روش سرعت خود را حداقل دو بابر افزایش دهید که فقط با تمرین و تکرار این امر میسر است. بقول استاد عزیزم محمود معظمی توانا بود هر که تمرین کند.

اطلاعات فراوان

امروزه بخاطر افزایش اطلاعات و وجود اطلاعات فراوان و کمبود وقت و زیاد بودن منابع نمی توان آنجور که باید به مطالع بپردازیم و یا اینکه در مدسه و دانشگاه بخاطر کمبود وقت و فشردگی امتحانات ما را دچار مشکل می کند و گاها ما را دچار استرس و نگرانی می کند .

امروزه در جوامع پیشرفته مثل امریکا و ژاپن و دیگر کشورها سرعت مطالع و یادگیری بسیار بالا است به طوری که در آمریکا سرعت مطالعه دانشجوهای آنها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه است و در ژاپن ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه است.و طبق تحقیقات و نتایجی که از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به عمل آمد سرعت مطاله دانشجویان این دانشگاه ۱۵۰ تا۲۵۰  کلمه در دقیقه است. در جهان نیز کسانی هستند که رکورد های بسیار بالایی دارند که ۳۸۵۰ کلمه در دقیقه با درک بالای ۸۰ درصد می خوانند که یک فرد آمریکایی است .

یادگیری بر اساس عملکرد مغز

اما قبل از این که به روشهای افزایش سرعت مطالعه و تند خوانی بپردازیم درمورد عملکرد مغز و ذهن می پردازیم تا بدانیم چگونه مغز ما یاد می گیرد و مطالب را بیاد می آورد.دوستان عزیزم دانشمندان طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که آدم بی استعداد و جود ندارد بلکه مسیر عصبی برای انجام کار برای او شکل نگرفته است .به همین خاطر است که بسیاری از افراد در بعضی از امور به مهارت رسیده اند و بعضی نه.

مغز ما از دوبخش  برای یادگیری تشکیل شده است که یک بخش آن را مغز خزنده و قدیمی میگوییم که کار ان این است که اگر می خواهیم کاری را انجام دهیم می گوید اگر مهارت داری انجامش بده اگر نه بیخیالش شو.نحوهی کارکرد این بخش از مغز چگونه است؟

بگذارید با مثالی به شما توضیح دهم .اجداد ما زمانی که غار نشین بودند وقتی به نا شناخته ای می رسیدند و می دیدند یا از آن فرار می کردند و یا به آن حمله می کردند به این صورت که اگر احساس می کردند زورشان به این موجود می رسید حمله می کردند و یا اگر زورشان نمی رسید   می ترسیدند فرار را بر قرار ترجیح می دانند.

مغز جدید و قدیم

مغز ما هم همینگونه عمل می کند در رابطه با یک موضوع جدید یا جبهه می گیرد و مقاومت می کند و یا از موضوع فرار می کند. اما بخش دیگر مغز ما به که ما به آن مغز یادگیرنده می کوییم همیشه در حال یادگیری و تجربه کردن موضوعات جدید است و دوست دارد چیزهای جدید یاد بگیرد . این به ما بستگی دارد که بگذاریم کدام قسمت از مغز ما فعال شود و به کدام قسمت اجازه دهیم که تصمیم به گرفتن اوضاع به دستش بگیرد.

مغز جدید و قدیم

وقتی ما می خواهیم مهارت جدیدی به دست بیاوریم همانطور که گفتیم باید مسیر عصبی آن ساخته شود و مهارت آن را بدست آوریم که مهارت باآموزش و تکرار و تمرین بدست خواهد آمد.وقتی ما می خواهیم کار جدیدی را یاد بگیریم سلولهای عصبی ما کهکار انتقال اطلاعات را بر عهده دارند در ابتدای عمر به سختی می توانند اطلاعات را انتقال دهند که هرچه ما در مورد یک موضوع تمرین و مهارت پیدا کنیم سرعت انتقال افزایش پیدا کرده و ما راحت تر این کار را انجام میدهیم .

بیاید یک مثال برایتان میزنم که بهتر متوجه این عمر شوید .دونفر را در نظر بگیرید که در حال بازی با توپ هستند و توپ را برای هم پرتاب می کنند و ابتدا فاصله ی انها از یکدیگر زیاد است و به سختی می توانند توپ یکدیگر را بگیرند . حالا فرض کنید این دونفر هر بار که توپ را برای یکدیگر پرتاپ می کنند فاصله یخود را به یکدیگر نزدیک و نزدیکتر می کنند که باعث می شود راحت تر توپ یکدیگر را برای هم پرتاپ کرده و بگیرند تا جایی که به هم نزدیک می شوند و دیگر بدون نیاز به انرژی خاصی توپ را به یک دیگر می دهند . مسیر عصبی نیز دقیقا به همین گونه عمل می کند و ساخته می شود.

مجتبی مرادی_ مسیر عصبی
مسیر عصبی

ما این دوره ها را بر اساس عملکرد مغز طراحی کرده ایم و طبق تحقیقات دکتر مایکل مرزنیچ که یکی ازبهترین و عالیترین محققین در حوزه ی نوروساینس و علوم اعصاب در دنیاست پای ریزی کرده ایم .برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید این فیلم را ببینید:

سه هرمون وجود دارد که باعث افزایش یادگیری و تند خوانی ما میشود که بعد از ترشح آنها یادگیری به چندین برابر می رسد که اگر این هورمونها نیز کم شوند سطح یادگیری پایین خواهد آمد که عبارتند از :

 • استیل کولین :که هنگامی که روی یک چیز تمرکز و توجه می کنیم ترشح می شوند.

 • نوراپی نفرین:که هنگامی ترشح می شود که کار جدیدی را می خواهیم شروع کنیم ترشح می شود.

 • دوپامین: وقتی این هورمون ترشح می شود که از انجام یک کار نتیجه یمثبتی گرفته باشیم که باعث افزایش سطح یادگیری ما می شود.

روش مطالعه

برای مطاله کردن  ویاد گیری و تند خوانی هفت مرحله وجود دارد که بعد از طی این مراحل ما می توانیم خیلی راحت یاد بگیریم به خاطر بسپاریم و در فواصل معین مرور خیلی سریع داشته باشیم  وتند خوانی فوق سریع داشته باشیم که در زمان و یادگیری ما را از دیگران بسیار جلو می اندازد.

پیش خوانی اولیه

شما هنگامی که می خواهید ماشینی خریداری بکنید ابتدا به نمایشگاه رفته و درنمایشگاه ،ماشین مورد نظرتان را بر انداز می کنید و نگاهی اجمالی و کلی به ماشین می اندازید برای خواندن هم همین گونه است وقتی کتابی را می خواهید بخوانید ابتدای امر باید باید یک نگاه اجمالی به کتاب بیاندازید تا موضوع کلی کتاب برایتان مشخص شود به این گونه که تعداد صفحات را نگاه کرده نام نویسنده و پشت کتاب را بخوانید و همچنین فهرست را نگاهی بیاندازید که این امر نباید بیشتر از پنج دقیقه به طول انجامد.به این دلیل باید این کار را انجام دهید که مغز را آماده ی دریافت اطلاعات جدید بکنید و تند خوانی را استارت بزنید.

پیش خوانی ثانویه

شما هنگامی که اتومبیل ر پسندید و می خواهید که آن را به مکانیک و صاف کار و زیربند ساز نشان دهید تا از کیفیت ماشین آگاه شوید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید تا آسوده خاطر از انتخاب خود شده و باآن ماشین خاطرات خوبی را داشته باشید و باعث راحتی و آسودگی شما شود .

شما در این قسمت باید دقت بیشتری در کتاب داشته باشید برای این کار یک فصل از کتاب را انتخاب کرده و یک مرور اجمالی روی آن داشته بخشی از آن را بخوانید و سرتیتر ها و تیترها را مورد

بررسی قرار دهید که این عمر بین یک تاپنج دقیقه بطول می انجامد که بستگی به نوع کتاب هم دارد.

بخش سوم

سوال گذاری

مغز انسان به اینگونه عمل می کند که دائما در حال پاسخگویی به سوالاتی است که ما می پرسیم و وقتی ما سوالی را ازکتاب دربیاوریم و بنویسیم مغز ما به دونبال جواب در صفحات کتاب خواهد گشت که به آن غلاب ذهنی می گویند که شما باید بعد از اینکه مرحله ی ۱و۲این مرحله را انجام دهید و پنج تا ده سوال از هر فصل از کتاب در بیاورید که گام مهمی در تندخوانی است.در کشور فرانسه از سال ۱۹۹۰ در کشور فرانسه قانونی تصویب گردید که باید برای مدارس و دانشگاه ها آموزش و پرورش قبل و بعد از هر فصل کتابها سوالاتی را طرح کنند تا یادگیری افراد افزایش یابد.

دوستان عزیز سطح یادگیری انسان به این گونه است که بعد از بیست دقیقه سطح یادگیری به شدت پایین می آید و بعد از ان یادگیری عملا اتفاق نمی افتد.شما می پرسید پس چکار باید انجام داد؟ راه حل این وضوع این است که درس و خوان را رها کرده و سه تا چهر دقیقه استراحتکی داشته باشید و بلند شده حرکاتی را انجام دهید.

و در ضمن اینکه سطح یادگیری هر فرد در زمانهای گوناگون متغیر است و در برخی ساعات انرژی بیشتری برای انجام کارها و یادگیری دارند . بعضی ها صبح زود انرژی بالایی دارند و یادگیری آنها نیز در همان ساعت است برای برخی ساعت هشت صبح تا ظهر است برای برخی بعد از ظهر است و برای برخی دیگر شب و نصف شب است .اگر می خواهید بدانید که شما دام ساعت بهتر یاد می گیرید ببینید که چه ساعت انرژی انجام کارها را داری ودوست دارید کار بیشتری انجام دهید.

اما یک مسئله ی دیگر وجود دارد و ان این است که روش یادگیری افراد باهم متفاوت است مثلا بعضی از افراد شنوایی هستند و با شنیدن یاد  می گیرند بعضی از افراد با دیدن یاد میگیرند و بعضی افراد با لمس کردن و انجام کار یاد می گیرند که باید به این موارد نیز توجه نمایید.

خوب تا اینجای کار درمورد شروع مطالعه صحبت کردیم و گفتیم که مغز ما چگونه عمل می کند ما در مقاله ی  بعدی به شما آموزش تند خوانی خواهیم داد اما قبل از ان باید شما پیش خوانی اولیه  و ثانویه را انجام دهید و سوالات مربوط به هر فصل را اماده نمایید تا شروع به تند خوانی کرده و تند خوانی برای شما نهادینه گردد.با ما همراه باشد.

ادامه دارد…

3 نظرات
 1. محسن می گوید

  مطالبتون عالی بود مخصوصا
  (سه هرمون وجود دارد که باعث افزایش یادگیری و تند خوانی ما میشود که بعد از ترشح آنها یادگیری به چندین برابر می رسد که اگر این هورمونها نیز کم شوند سطح یادگیری پایین خواهد آمد که عبارتند از )

 2. فرهاد می گوید

  فارسی را پاس بداریم. بسیاری از لغات به اصطلاح مقالاتتون من در اوردی هستن!!!
  استراحتک !!!
  دونبال!!!!
  .
  .
  ‌‌.
  برو اول املا یاد بگیر بعد کپی پیست کن.

  1. مجتبی مرادی می گوید

   سلام و درود بر شما ممنونم که مقاله را تا آخر خوندید .خیلی ها حتی حاضر نیستند وقت بزارن و مطالب را بخونن از شما دوست عزیز بسیار سپاسگزارم.چشم در مقالات بعدی سعی می کنم نظارت لازمه را داشته باشم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.