چگونه استرس را کنترل کنیم؟

1

با سلام امیدوارم حال دلتون عالی باش در این مقاله قصد دارم درمورد یک تحقیق بسیار جالب در مورد استرس بپردازم و نتیجه ای که از این تحقیق بدست اومده نشون میده که استرس اونقدر ها که فکر می کنیم برای ما مضر نیست که البته بسیار مفید هست.اما شاید بپرسید چطوری؟ مگه میشه؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت و همچنین در آخر این مقاله هدیه ای ارزشمند برای شما تدارک دیده ام .

ابتدا ببینیم استرس و یا احساسات مختلف چطوری و به شکلی به وجود میان؟انسان از طریق حواس مختلف دنیای بیرونش را درک می کنه مثلا از طریق حس بویایی،شوایی،چشایی،شنوایی و لامسه که اینها از بعد فیزکی و مادی قضیه هستند اما بعد غیر فیزکی هم نقش بسازیی در درک محیط نقش دارند مثل احساس شادی،غم ،غصه، استرس،ترس،شجاعت،هیجان و…
احساسات ما با افکار ما بوجود می آیند یعنی وقتی ما به یک موضوع توجه می کنیم وبه روی آن تمرکز می کنیم و مجبور می شویم به آن فکر کنیم چه مثبت چه منفی و حتی اتفاقاتی که دور و اطراف ما می افتد هم همینطور است .
انسان برای بقا نیاز به این احساسات و عواطف دارد که بزرگترین و عالیترین احساسات عشق است که همه چیز را گرد هم آورده است باعث تولد شما شده است قدرتی عظیم که اگر به معنای واقعی از آن استفاده کنید مطمئنا نتایج حیرت آوری خواهید دید.
اما تحقیقی که در دانشگاه آکسفورد بر روی ۳۵۰۰ نفر طی پنج سال صورت گرفت . در این تحقیقات بسیاری از این افراد که مورد تحقیق قرار گرفتند بر این باور بودند که استرس برای بدن بسیار مضر است و تعدادی از آنها هم بر این باور بودند که استرس هیچ تاثیری بر بدن و زندگی ندارد.
خوب طرز کار استرس چگونه است؟ وقتی برای انسان اتفاقی می افتد که باعث استرس می شود غدد هیپوفیز استیل کولین را ترشح کرده که خود استرس زا هستند و یک مکانیزم دفاعی برای بدن است مانند ترس که انسان را از خطرات دور می کند.
وقتی هرمون ترشح شد قلب بیشتر و سریعتر کار می کند و رگ ها گشادتر می شوند که امکان سکته را بالا می برند  که این امر بسیار شایع است که شاید شنیده باشید خیلی از افراد بخاطر استرس شدید جان خود را از دست داده اند.
اما تحقیقات چه می گوید؟ تحقیقات که روی این افراد صورت گرفت به این امر اشاره می کند که افرادی که بر این باور بودند که استرس برای آنها مضر است تا ۴۰ درصد خطر مرگ در آنها افزایش یافت .پس عامل اصلی چه بود؟
بله باور ، باور به اینکه استرس مضر است یا مفید تاثیر بسزایی در این امر دارد بصورتی که وقتی افراد بر این باور رسیدند که استرس یک امر مثبت است و نمی تواند آسیبی برساند در این صورت است که بجای سکته و ترس باعث شجاعت می شود.
اما چطور این امر ممکن است؟وقتی شما استرس را مضر ندانید و برعکس مفید بدانید اتفاقی که می افتد به این گونه است که قلب بیشتر و تندتر کار می کند اما رگ ها انقباظ و انبساطی نداشته و همین امر باعث ایجاد شجاعت در فرد می شود که این امر بسیار حیرت انگیز است.

چرا باورها این گونه عمل می کنند؟

باورها نیز از فکر نشات می گیرند.باورها از تکرار  زیاد یک فکر شکل می گیرند و یا یک اتفاق .جالب اینجاست اکثر احساسات ما از افکار ما نشات می گیرند و افکار ما از توجه به یک موضوع .باورها ذهن را برنامه ریزی می کنند و وقتی این اتفاق افتاد ما باتوجه به همین برنامه ریزی ها تصمیم می گیریم ، انتخاب می کنیم و در نتیجه رفتار می کنیم.

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

راه های زیادی برای کنترل استرس وجود دارد که در بالا به مهمترین روش که باور به مفید بودن استرس بود اشاره کردیم  اما قبول دارم که یک شبه نمی توان باور خود را تغییر داد پس چه راهکارهای دم دستی وجود دارد که بتوان کمی استرس را کنترل کرد؟
اول اینکه این را باید بدانید نباید احساسات خود را سرکوب کرد و باید پذیرفت که این احساسات قرار است به ما کمک کنند ووقتی یک احساس شکل می گیرد نشان دهنده ی کمبود و یا وجود یک موضوع است که با افکار ماسازگار است و یا نیست و کمک می کند تا ما درک درستی از موقعیت و اطراف خود داشته باشیم.
یکی از راه های کنترل استرس این است که تنفس های عمیق داشته باشیم و به طور منظم مثلا پنج دقیقه تنفس عمیق داشته و به اصطلاح ریلکسیشن انجام دهیم اما قبل از آن باید درک درستی از موضوع اتفاق افتاده داشته باشیم و روی کاغذ می نویسیم که چه چیزی باعث این اتفاق شده است که این امر باعث یک خودآگاهی می شود.
دویدن و یا پیاده روی راه حل دیگری است که من پیشنهاد می کنم زیرا بسیار کمک خواهد کرد شما حواستان را از روی نا خواسته ها بر روی نکات دیگری در زندگی خود قرار دهید که می تواند بسیار به شما کمک کند.

ریشه ی استرس

همان طور که گفتیم ریشه ی تمام احساسات فکر است و فکر ناشی از توجه است .کار مغز انسان محافظت از اوست. مغز انسان در مواجهه با اتفاقات دو کار انجام می دهد یا به آن حمله می کند و یا فرار می کند .که استرس همان قسمت فرار کردن ماجراست.
اجداد غار نشین ما وقتی به یک چیز نا شناخته بر خورد می کردند اگر زورشان به آن می رسید و می توانستن از پسش بر بیایند به آن حمله می کردند و اگر از پسش بر نمی آمدند از آن فرار می کردند و دقیقا این کار  را ما هم انجام می دهیم.
ولی اگر ما این احساسات را با توجه به این تحقیقات مفید بدانیم و از آن به نفع خود استفاده کمیم قطعا زندگی ما دچار تحولات عظیمی خواهد شد که با توجه به این تحقیقات احساسات مانند قطب نما عمل می کنند و راه را به ما نشان می دهند.
دوستان عزیز یکی از راه های کاهش استرس می تواند هدف گذاری و برنامه ریزی در کارها باشد که خیالمان را از آینده راحت می کند و اقداماتی که انجام می دهیم بسیار زیاد از استرس ما کم خواهد کرد و ایجاد استرس دوباره مارا به اقدام وا می دارد و استرس را کاهش می دهد.
من برای اینکه بتوانم کمکی در این راستا به شما دوست عزیز که تا اینجا این مقاله را مطالعه کردید فایل صوتی کارگاه فوق حرفه ای هدف گذاری رایگان در اختیار شما قرار می دهم تا شما دوست عزیز بتوانید راحت تر برنامه ریزی و هدف گذاری نمایید.
شما از اینجا می توانید این فایل ارزشمند را دانلود نمایید.
1 نظر
  1. شیدا احمدی می گوید

    ممنون از مطلب بی نظیرتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.