چگونه از احساسمان جهت رسیدن به خواسته ها استفاده بکینم

2

سلام امیدوارم حال دلتون عالی باش .من قصد دارم تو این مقاله در مورد احساسات و نحوه ی تاثیر اونها توی زندگی بپردازم و بگیم که چگونه احساسات ما را راهنمایی می کنند.ما قصد داریم که درمورد انواع احساسات منفی و همچنین به احساسات مثبت می پردازیم که با آگاهی و کنترل اونها می تونیم تحولات عظیمی توی زندگی خودمون تجربه کنیم با ما همراه باشید.

چگونه  احساسات بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟

احساسات ما مانند اقیانوس است که یک روز آرام و یک روز طوفانی است. چند لحظه با ایستید و بیندیشید که چه چیزی مهمتر از احساسات و جود دارد .احساسات همواره انسان را در مسیر زندگی راهنمایی می کند و به ما می گوید که هم اکنون چه کاری باید انجام دهیم .
بسیاری از افراد دنیا احساسات قالب خود را نمی دانند و خودآگاهی نسبت به این موضوع ندارند و می گویند که مثلا اگر پول بیشتری داشتم احساس بهتری داشتم و یا شادتر بودم اما همه ی انسانها به دونبال پول بیشتر و یا چیز دیگری نیستند بلکه به دونبال احساس بهتری هستند .
مردم  از روشهای مختلفی برای برخورد با احساسات خود استفاده می کنند که به تعدادی از آنها می پردازیم:
۱-نادیده می گیرند و سعی می کنند از کنار آن بی توجه رد شوند :این کار آنها باعث میشود مشکلات و مسائلشان پیچیده تر شده و فرد را به ورطه ی انتقاد و بی توجهی می کشاند و اگر رابطه ای هم داشته باشد رابطه ی او به خطر می افتد و نهایتا روابط او به بن بست خواهد رسید.همه ی احساسات بخشی از زندگی ما هستند و عدم توجه به آنها باعث ایجاد موانع و سد هایی در زندگی می شود.
۲- احساسات را تحمل می کنندو روی آن سرپوش می گذارند:
بعضی از مردم می گویند که فلان احساس چیز بدی نیست اما از درون خود خوری می کنند وبه این فکر می کنند که چطور دیگران از آنها سو استفاده می کنند ویا اینکه چرا هر اتفاق بدی که در جهان است برای این افراد می افتد .این افراد پیوسته روی ناخواسته ها تمرکز دارند و کم کم این افکار و احساسات منفی روی هم تلنبار شده و روزی سرباز زده و زندگیشان را نابود می کند.
برای چگونگی  کنترل احساسات گام هایی وجود دارد که به آنها می پردازیم:
هر احساسی که ما داریم قرار است پیغامی به ما بدهد و با توجه به همین احساسات مسیرمان را پیدا می کنیم پس باید درس خود را گرفته و در جهت رشد و پیشرفت خود از آن استفاده کنیم .
اولین قدم برای کنترل احساسات این است که باید بتوانیم تشخیص دهیم که هم اکنون چه احساسی داریم و شاکر این احساس باشیم زیرا شکر گذاری احساساتمان را بهتر می کند.در مرحله ی بعد باید باید آن را واضح بیان کنیم و بگوییم که قرار است این احساس چه کمکی به ما بکند و چه راهی را می خواهد نشان بدهد.قدم بعدی این است که روحیه ی پرسشگری داشته و از خود سوالاتی بپرسیم مبنی بر اینکه چطور می توانم احساس بهتری داشته باشم و دوست دارم چه احساسی را تجربه کنم و بعد از آن ازخود بپرسیم خوب الان چه کاری باید انجام دهم.در قدم بعد یک کار و اقدام کوچک انجام دهید تا به خودتان ثابت کنید که می توانید احساساتتان را کنترل کنید.

چند احساس آزار دهنده و شیوه ی بهره گیری از آنها:

۱- نارحتی:بسیاری از مردم با این حس دست و پنجه نرم می کنند اگر چه این حس خطرناک نیست اما خبری که برای ما دارد این است که باید با خود روراست باشیم و راهمان را تغییر دهیم و باید بدانیم که دقیقا چه می خواهیم.
۲-ترس و نگرانی: ترس به ما به می کوید که خطری وجود دارد و باید خطر را برطرف کنی و یا باید برای از بین بردن چیزی بکوشی که اگر این مار را انجام ندهی عواقب منفی را خواهید چشید . و البته بیشتر ترس ها یعنی ۹۸ درصد ترسها واهی هستند و فقط ۲ درصد از آنها واعی هستند.
۳-خشم: این حس به شما نشان می دهد که زندگیتان توسط خودتان و یا دیگران نادیده گرفته شده است .شما به جای اینکه برخورد منفی داشته باشید می توانید به خود و دیگران خاطر نشان کنید که این کار آنها باعث ایجاد حساسیت شما می شود و از انها بخواهید که این کاررا تکرار نکنند.
۴-نا امیدی: این احساس به شما نشان می دهد تا زمانی که این راه را پیش می روید به نتیجه ای نمی رسید پس سعی کنید درمورد فکرتان و یا راهتان تجدید نظر کنید.بگذارید خاطره ای از خود را برای شما بازگو کنم .زمانی بود که کتاب های بسیار می خواندم و سمینارهای موفقیت زیادی می رفتم و همچنین در یکی از شرکتهای نتورک مارکتینگ کار می کردم اما نتیجه ی خاصی نمی گرفتم و همین امر باعث ناامیدی و تزلزل من شد .شغل خود را عوض کردم و به کار فروش مصالح ساختمانی پرداختم که توانستم در یکسال به موفقیتهای بسیار زیادی برسم و ناکامی و نا امیدی را در زندگی خود حل کنم.
۵- خستگی و بی حالی و پریشان حالی: این احساس به شما می گوید که باید جنبه های مهم زندگی خود دوباره باز بینی کنید و دوباره کارهایتان را برحسب اهمیت اولویت بندی کنید و کارهایتان را فهرست بندی کنید این کار باعث می شود که عزت نفستان بالا رفته شور و اشتیاق پیدا کنید.
۶-احساس تنهایی در زندگی: احتمالا برای شما هم پیش آمده که احساس کنید تنها هستید این حس به ما می گوید که باید با دیگران ارتباط برقرار کنیم .گاهی پیش می آید که اطرافمان شلوغ است اما باز هم احساس تنهایی می کنیم که در اینجا باید بدانیم به چه نوع ارتباطی نیاز داریم .

چندین احساس نیرو بخش

۱-عشق و محبت: هرگاه وجودتان پرشد از عشق و محبت و وجودتان لبریز شد از عشق و محبت به طور ناخودآگاه کارهایی را انجام می دهید که روابطتان را بهتر می کنید .
۲-سپاسگزاری:این حس نیز روابطتان را گرم تر و پرهیجان تر می کند.هرگاه شما از این حس سرشار می شوید ناخودآگاه بخاطر اعمال طرف مقابل سپاسگزار می شود و روابطتان را گرمتر می کنید.
۳-اعتماد بنفس:وقتی شما اعتماد بنفس داشته باشید از انجام دادن کارها ترسی ندارید وبه توانایی ها و استعدا های خود ایمان دارید که افزایش اعتماد بنفس بسیار آسان است که ما در دوره یافزایش اعتماد بنفس کامل درمورد آن توضیح داده ایم.
۴-احساس سلامتی:همه یانسانها از ذخائر انرژی بی کران الهی برخوردارند که تنها وقتی بدنی سالم داشته باشیم و دارای سلامت روح و جسم باشیم متجلی می شود . وقتی شما از تندرستی برخوردار هستید تمام ناملایمات برایتان آسان می شود و کارهایی را انجام می دهید که شما را شادابتر می کند.

 

 

 

2 نظرات
  1. […] سلام به قسمت سوم از سری مقالات شربت حل مشکلات خوش اومدین از شما سپاسگزارم و همچنین به شما تبریک می گم […]

  2. Elementor #607 - mojeafkar

    […] و جوانی خیلی ها رو میبینیم که دنبال خلاف هستند تا احساس رضایتمندی پیدا […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.