چگونه میلیونر شویم

0

                                            

سلام من مجتبی مرادی هستم مدرس و سخنران و همچنین مدیر مسئول وب سایت موج افکار که قصد دارم در این مقاله در مورد الگو های رفتاری افراد ثروتمند و افرادی که به ظاهر ثروتمند هستند و افراد طبقه ی متوسط و فقیر بپردازم و الگو های رفتاری آنها را مورد بررسی قرار بدهم و دراخر درمورد راه حل هایی که می توانیم با انها به ثروت و استقلال مالی برسیم صحبت خواهم کرد.

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می شود ثروتمند شد؟

آیا بدنبال راه حلی برای این موضوع بوده اید؟

آیا می دانید باورها چه نقشی در ثروتمند شدن و یا نشدن ما دارند؟

گردش نقدینگی طبقه فقیر

ابتدا می خواهم در مورد الگو های رفتاری انسان های فقیر و گردش مالی آنها صحبت کنم و آنها را مورد بررسی قرار دهم .بیشتر الگو های مصرف مربوط هزینه های جاری زندگی مثل مسکن ،آب و برق و گاز می باشد که حدود ۳۵ درصد از هزینه ها در ایران می باشد.
و بعد از آن هزینه ی خورد و خوراک و آشامیدنی ها است که سهم ۶/۲۳ درصد از سهم ههزینه ها را شامل می شود که در نمودار دایره ای مشخص است که بیشترگردش نقدینگی را شامل می شود که خود شامل درآمد،هزینه ودارایی ها و بدهی ها را شامل می شود.
گردش نقدی طبقه فقیر به این صورت است که هزینه های آنها که شامل  اجاره ی مسکن،مالیات و خوراک و… بسیار بیشتر از درآمد آنهاست و بدهی هایی را که دارند بالاتر از درامدی است که بدست می اورند که این امر باعث می شود انها هرروز فیر تر بشوند.

گردش نقدینگی طبقه متوسط

افراد طبقه متوسط کمی اوضاعشان بهتر از طبقه ی فقیر است و درآمد انها به نسبت طبقه ی فقیر کمی بهتر است اما الگوی مصرفی خطرناکی دارند.چطور؟ وقتی درآمد انها کمی بالاتر می رود کاری که انجام می دهند به این صورت است که مبلمان جدید می خرند ف ماشین خود را عوض می کنند و به خانه ی جدیدی نقل مکان می کنند که هزینه های انها را چندین برابر می کند.
الگوی گردش نقدینگی این افراد به این گونه است که هرچه درامدشان بیشتر می شود هزینه های انها نیز افزایش می یابد  که طبق اصل پارکینسون این اتفاق رخ می دهد و اکثر افراد حتی با درامد بالا هم این امر را تجربه می کنند مگر درصورتی که الگوی مصرفی شان را تغییر دهند.
آنها برای جبران این هزینه ها مجبور می شوند وام و یا قرض گرفته و میزان هزینه های انها از دارایی هایی که دارند پیشی بگیرند که این امر نشانه ی الگوی مصرف گرایانه ی انهاست که در کتاب همسایه ی میلیونر  نوشته ی توماس جی استنلی  انها افراد کام  می نامد.

چرا پولدار ها پولدارتر می شوند؟

افراد ثروتمند الگوی مصرفی خاصی برای خود دارند و انها هزینه های خود را از دارایی های خود پرداخت می کنند و سعی می کنند که اگر قرار باشد جایی هزینه ای بکنند این هزینه برایشان سود اور باشد و نهایت استفاده را از آن می کنند.
الگوی مصرفی انها به این گونه است که هزینه های انها بسیار پایین تر از درامدشان است و سعی می کنند کمتر خرج کنند و بیشتر سرمایه گذاری بکنند انها مشاوران مالی زبده ای دارند که انها را در امر سرمایه گذاری راهنمایی کرده تا بتوانند سرمایه ها و داریی های خود را افزایش دهند به همین خاطر دارایی های انها بسیار بیشتر از هزینه ها و بدهی هایی است که دارند.

چرا اقشار متوسط و فقیرجامعه درگیر مشکلات مالی هستند؟

بیشتر افراد جامعه برای پول کار می کنند در حالی که برای افراد ثروتمند پول کار می کنند. در زندگی دو چرخه وجود دارد چرخه ی ثروت و چرخه ی سگ دو زدن که موش و سگ نماد درجا زدن مالی است.که چرخه ی سگ دو زدن ویا rat race متعلق به طبقه ی فقیر و متوسط است .
در چرخه ی ثروت که ثروتمندان با سرمایه های خود سرمایه گذاری کرده و پول آنها برایشان کار میکند و به اصطلاح به ان fat race  می گویند هرروز بر دارایی های خود می افزایند که همین امر باعث ثروتمند شدن انها می شود.
بیشتر افرادی که در طبقه ی فقیر و متوسط قرار دارند مانند موشی که در چرخ و فلک قرار دارد در جا می زنند و گاهی می شنویم که می گویند هرچه کار می کنیم به جایی نمی رسیم که البته بخشی از ان مربوط به باور هایی است که در ذهن خود دارند که در مقاله ای در مورد ثروت مفصل در مورد ان صحبت شده است.
توماس استنلی که بیست سال روی افراد ثروتمند تحقیق انجام داده است به هفت ویژگی مشترک افراد ثروتمند رسیده است که در زیر به انها می پردازیم:
۱-آنها کمتر از درامدشان خرج می کنند
۲-آنها زمان ،انرژی وپول خود را به طور موثری به روشی هزینه می کنند که منجر به انباشت ثروت می شود.
۳-آنها باور دارند استقلال و امنیت مالی بسیار مهم تر از پز دادن و برتری جویی اقتصادی است.
۴-آنها فرزندان خود را حمایت مالی با برنامه می کنند.
۵-فرزندان بزرگسال انها خود کفا هستند.
۶-در تشخیص فرصت های خوب بازار خبره اند.
۷-در انتخاب شغل دقت نظر دارند.
متاسفانه در بیشتر افراد طبقه ی متوسط این نگرش وجود دارد که باید نشان بدهند بهتر از دیگران هستند و چشم و هم چشمی در این طبقه بسیار زیاد است . طبق تحقیقات توماس استنلی بیشتر افرادی که درامد بالایی هم دارند هزینه های بسیار بالایی نیز دارند  و هزینه ی وسایل انها مانند ماشین و محله هایی که در آن زندگی می کنند بسیار بالا بوده و هرروز انها مجبور می شوند تا هزینه های بالایی را برای این موارد پرداخت کنند.
اما قطعا شما افرادی را دیده اید و می شناسید که ظاهر خیلی عادی داشته اما ثروت هنگفتی دارند که گاهی انها را مسخره کرده و می گوییم که این فرد با این همه پول و ثروت و خانه چه ماشین ساده ای دارد چه خانه ی درب و داغونی دارد چه آدم خسیسی است و از این مدل حرف ها.
اما داستان چیست؟چرا آنها این گونه رفتار می کنند؟چرا حتی خانواده ی آنها نیز این گونه رفتار می کنند؟
جواب بسیار ساده است آنها الگوی مصرف صرفه جویانه ای برای خود انتخاب کرده اند و بیشتر انها برای خود کار می کنند تا کارمند باشند و یک نکته ی جالب که می توان از آن نام برد این است که همسران انها از خودشان صرفه جو تر است که یکی از مهمترین نکات در ثروتمند شدن انهاست زیرا اگر همسران آنها ولخرج باشد رسیدن به استقلال مالی غیر ممکن می شود.
اقای استنلی این افراد ثروتمند را جام می نامد که حتی در سرمایه گذاری های خود بسیار موفق هستند و فرصت هایی را که می تواند سرمایه ی انها را افزایش دهد بهتر می بینند.آنها سهام هایی را که می خرند نمی فروشند و وقتی ارزش سهام انها را بررسی می کنیم می بینیم که سود های بسیار کلانی برده اند.
آنها حتی خانه ای را که دارند عوض نمی کنند و به همین خاطر مثلا بعد از چندین سال به راحتی افزایش قیمت ملکشان را می بینند و ارزش سرمایه گذاری خود را شاهد هستند که این امر خود نیز باعث رشد و پیشرفت آنها است.
اما برای اینکه بتوانیم ثروتمند شویم چه کاری باید انجام دهیم؟
راه حل های بسیاری برای اینکه بتوانیم به استقلال مالی برسیم وجود دارد که به انها خواهیم پرداخت.
شاید بعضی ها بگویند که در این شرایط پولی نداریم تا سرمایه گذاری کنیم و یا آنقدر بدهی داریم که دیگر پولی برایمان نمی ماند که بخواهیم سرمایه گذاری کنیم .من به آنها می گویم که کوچکترین کار و مهمترین کاری که باید انجام دهند این است که تمام مخارج و هزینه هایی را که انجام می دهند بنویسند.
سعی کنید ۵تا۲۰ درصد از درامدتان را اگر قابل توجه است سرمایه گذاری کنید و اگرقابل توجه نیست آن را ذخیره کرده و وقتی  قابل سرمایه گذاری شد آن را سرمایه گذاری کنید.
سعی کنید روی چیزی سرمایه گذاری کنید که ارزش ان هرروز افزایش می یابد مانند زمین و دلار و سکه که البته بستگی به ریسک پذیر بودن شما بسیار متفاوت است .
طبق نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی برای ریسک کردن باید تا ۳۰ درصد از سرمایه خود را ریسک نمود  تا بعدا برایمان مشکل ساز نشود .
بهترین سرمایه گذاری که تمام افراد موفق و ثروتمند دنیا آن را پیشنهاد می کنند سرمایه گذاری روی خود است یعنی آموزش هایی را ببینیم که ما را از لحاظ هوش مالی قوی تر کند و علم ما را افزایش دهد.
من معتقدم بعضی بازی ها هم می تواند ذهن ما را برای سرمایه گذاری های عالی و افزایش هوش مالی کمک کند.قطعا رابرت کیوساکی را می شناسید نویسنده کتاب پدرپولدار پدر فقیر .او یک بازی بنام کشف فلو یا گردش مالی اختراع کرده است که به افزایش هوش مالی و سرمایه گذاری بسیار کمک می کند .
من درکارگاه هایی که آن را برگزار می کنم و این بازی را ارائه می دهم شرکت کنندگان بسیار راضی بوده زیرا بسیار راحت شیوه ی تفکر ثروتمند شدن را به آنها اموزش داده و نحوه ی ثبت و افزایش درآمد غیر فعال را به آنها اموزش می دهد.

درامد فعال و غیر فعال چیست؟

درآمد فعال درامدی است که به وجود ما در سر کار بستگی دارد و تا زمانی که ما کار می کنیم این درآمد هم ادامه دارد و به محض اینکه کار را تعطیل بکنیم و یا کاررا رها کنیم آن نیز قطع می شود.
اما درآمد غیر فعال درآمدی است که اگر ماهم حضور نداشته باشیم نیز آن درآمد را خواهیم داشت که بیشتر ثروتمندان از این راه سرمایه ی خود را افزایش می دهند و ثروتمندتر می شوند که ما در کارگاه های خود به شرکت کنندگان آموزش می دهیم چگونه درآمد غیر فعال داشته باشند و چگونگی درامد غیر فعال خود را افزایش دهند تا از هزینه های جاری انها پیشی گرفته که درحوزه های معاملات املاک ،سهام،اوراق مشارکت و…. آنها را آموزش می دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.