شربت حل مشکلات – قسمت دوم

0

قسمت دوم

با سلام من مجتبی مرادی هستم از شما سپاسگزارم به خاطر دنبال کردن سری مقالات  شربت حل مشکلات ما در مقاله ی قبلی در مورد این موضوع صحبت کردیم که کارگاه های امید چه قوانینی دارد و چگونه مربی برای ان اصولی طراحی می کند و چگونه با افراد ، مخصوصا قشر آسیب پذیر ارتباط برقرار می کند تا با آنها بتواند رابطه یبهتر و سریعتری برقرار بکند و به اصول ((سید منم)) پرداختیم.
در این مقاله قصد داریم درمورد شروع صحبت کنیم و یک مشکل را مورد بررسی قرار داده آن را با یک روش ففوق العاده راحت، ساده و کاربردی حل کنیم و به شما بیاموزیم چگونه می شود مثلا مشکل کم صبری را حل کنیم و روش حلی را که در دوره ی امید انجام می دهیم به آن خواهیم پرداخت.

شروع دوره

مربی در شروع خود را به ساده ترین شکل ممکن معرفی می کند که دلیل آن را درمقاله ی قبل گفتیم و سعی می کند تواضع و فروتنی را در تمام دوره حفظ نماید تا دیگران احساس راحتی کنند و قواعدی را برای دوره طراحی می کند مثلا( احترام متقابل،سادگی سخن،نظم در وقت،بی صدا کردن تلفن همراه،یادداشت برداری،اجتناب از حاشیه،مشارکت جمعی،باهم خندیدن نه به هم خندیدن،بحث نکردن،بدون تفکر صحبت نکردن،امانت دار و راز داربودن،انتقاد پذیری و پرداخت جریمه عدم اجرای قواعد) و همه را ملزم به انجام آن می کند.

جریمه بسته به شرایط و محیط باعث ایجاد هیجان و نشاط در افراد شده خود باعث سرگرمی می شود.جریمه بسته به بضاعت افراد تعیین می گردد و به تشخیص مربی انجام میگیرد . که می تواند شیرین کاری افراد باشد و فرد باید یک شیرین کاری انجام دهد و یا می تواند نقدی باشد. در این زمان یک نفر به عنوان بهنگار مشخص شده از افراد و حرفها و سوالات مربی و افراد را در تابلو یادداشت می کند ویک نفر نیز به عنوان زماندار مشخص می گردد تا زمان تمرینات را زمانگیری می کند و یک نفر هم مسئول جمع آوری جریمه ها می شود (داروغه)

بعد از مشخص شدن افراد مربی از بچه ها می خواهد که یکی از بزرگترین  مشکلات خود را بنویسند مخصوصا در حوزه های رفتاری تا در ادامه به هر کدام کمک کند مشکلاتشان را حل کرده و دیگر مسائل و مشکلات را نیز حل نمایند.

چگونگی حل مشکلات

ما برای اینکه بتوانیم مشکلات خود را حل کنیم باید به سه سوال پاسخ دهیم تا مشکل به طور کامل برای ما مشخص شود اما این را باید بدانیم که طرح سوال درست بسیار راهگشا خواهد بود ما برای هر موضوع از (( چی؟ چرا؟ چگونه؟)) استفاده می کنیم به این صورت که:

مثلا کم صبری یعنی چه؟

چرا باید به کم صبری بپردازم؟و چرا باید آن را حل کنم؟

چگونه صبرم را افزایش دهم؟

شما باید به این سوالات پاسخ دهید تا بتوانید موضوع را درک کرده راه حل آن را به سادگی بیابید.در این مرحله افراد گروه ها یک دقیقه با تفکر می نویسند وزماندار زمان را میگیرد بعد از آن نظرات خود و راه حل ها را بیان می کنند و بهنگار نظرات را در تابلو یادداشت می کند و هر کدام از افراد راه حل هایی را که فکر میکنند برایشان بهتر است را یادداشت کرده تا آنها را عملیاتی کنند.

مثلا درکارگاه امیدی که ما برگزار کردیم به موارد زیر اشاره شد:

۱-با افراد صبور رفت وآمد داشته باشیم

۲-قبل از گفتن هر حرفی ۳ ثانیه مکث کنیم

۳-به کارهایی بپردازیم که به آرامش می پردازد.

۴-روزه گرفتن

۵- جریمه ی خود

۶-ترک محل

۷- نوشتن و خواندن شعر و…

تمرینات

مربی از افراد می خواهد که وقتی به خوانه رفتند سه تا از روشهایی که در کلاس گفته شد را انتخاب و در خانه اجرا نمایند در قدم بعدی به افراد برای اینکه به خودشناسی دقیق برسند خواسته می شود ویژگی های مثبت و منفی خود را بنویسند. در تمرین بعدی از افراد خواسته می شود که ویژگی های مثبت و منفی خود را از خانواده و دوستان بپرسند زیرا ممکن است انسان رفتار مثبت و یا منفی و یا توانایی بالقوه ای داشته باشد که خود از آن بی خبر باشد و از این طریق می تواند بهتر نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کند. مثلا من وقتی از خانواده و دوستان این سوال را پرسیدم متوجه شدم که کمی مغرور هستم درصورتی که خود من ازآن آگاه نبودم و یا اینکه کمی خود رای هستم و خیلی راحت با پرسیدن از آنها به این امر پی بردم.

در اینجا روز اول دوره به پایان می رسد و از افراد خواسته می شود تمرین ها را انجام دهند و برای روز بعد آماده سازند به افراد گوشتزد می کنند که اگر انجام دهند جریمه خواهند شد و این امر افراد را وادار می سازد که از تنبلی گریزان شده و یک قدم در راستای خود شناسی خود بردارند.

در طرح امید این اصول ساده باعث می شود افراد نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و حتی مسائل خود را به کمک افراد و نظرات و پیشنهادات آنها با توجه به توانایی ها و استعداد های خود حل نمایند .شما هم می توانید این کار را در خانه انجام دهید و با این روش ساده مسائل خود را حل نمایید.

روز دوم

در این جلسه به افراد حاضر دفترچه ای داده می شود که درآن نیایش سه قسمتی بسیار زیبا نوشته شده است که حس خوبی را در تمام افراد ایجاد می کند از افراد خواسته می شود داوطلبانه یک نفر بخواند و دیگران نیز باید تکرار کنند. که یک قسمت از این نیایش زیبا را برای شما آورده ام:

خدایا چگونه تو را فراموش کنیم حال آنکه همیشه  به ما نظر داری و چگونه از تو غافل شویم در صورتی که مدام مراقب حال مایی.

در ابتدای جلسه از افراد خواسته می شود که درک خود و چیزهایی که از جلسه ی قبل یادگرفته اند بنویسند و از افراد می خواهند داوطلبانه می خواهد که جلسه ی قبل را توصیف کنند.

در این زمان مربی با یک داستان طنز و یا یک داستان آموزنده یخ شکنی کرده و دوباره با افراد ارتباط برقرار می کند و حس خوب را در افراد ایجاد می کند.مغز انسان داستان را دوست دارد  و خیلی راحت با آن خو میگیرد .

در این حین مربی از افراد می خواهد که یک بازی انجام دهند که می تواند بازی های زمان بچگی باشد مثل لی لی، زو و…که موجب شادی و نشاط افراد می شود و ایجاد حس خوب میان افراد می شود و هر کدام از بازی ها تعامل و دوستی و شاد بودن کنار یکدیگر را ترویج می دهد.

طبق تحقیقات علمی نیز وجود بازی در آموزش لازم بوده تا یادگیری افزایش یافته و مغز را آماده ی یادگیری بیشتر می کند .

یک نمومه بازی با توضیح:

طناب کشی  

مجتبی مرادی

                                                                                            

  • نام بازی: طناب کشی

  • نام محلی: ایپ چکدی

شرح بازی:

در این بازی کودکان هم سن و سال، به دو گروه مساوی تقسیم می شوند و به صورت دو گروه ستونی روبروی هم قرار می گیرند (بهتر است نفرات اول قدری قوی تر باشند)
خط وسط به وسیله ی گچ مشخص می شود.
دو گروه از طناب می گیرند و با سوت مربی یا معلم ورزش شروع به کشیدن طناب به طرف خود می کنند.
در این بازی گروهی برنده می باشد که طناب را آنقدر کشیده باشند که نفر اول گروه مقابل، از خط وسط گذشته باشد.

  • نکات:

    • این بازی به شکل دیگری که فقط نیم متر طناب لازم است و فقط نفرات اول از آن می گیرند و می کشند و بقیه بازیکنان هر گروه ، پشتا پشت، از کمر یکدیگر می گیرند اجرا می گردد.

    • این بازی فعلاً در اکثر مدارس ایران در ساعات ورزش و زنگ تفریح انجام می پذیرد.

  • نتیجه بازی: در این بازی افراد گروه به دنبال کسب موفقیت همکاری و همیاری بیشتری از خود نشان می دهند که در رشد شخصیت کودک مؤثر می باشد. این بازی پایداری و استقامت کودکان را در برابر ناملایمات زندگی آینده افزایش می دهد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.