شربت جادویی حل مشکلات

0

شربت جادویی حل مشکلات

با سلام مجتبی مرادی هستم قصد دارم توی این مقاله در رابطه راه حلی عملی و ساده بپردازم و از برگزاری دوره ای مقاله بنویسم که شاید از معدود دوره هایی است که روی زندگی من تاثیر گذاشت و تنها دوره ایست که تمام وجوه زندگی من را و بسیاری از افراد که این دوره را سپری کرده اند تحت تاثیر خود قارا داده است که به راحتی با راحکارهای آن می توان مشکلات، نا امیدی ها، کج فهمی ها، نارضایتی ها را به دست خودمان حل کنیم وسادگی موجود در این دوره هرچه بیشتر به فهمیدن و انجام این مهم کمک می کند.
جوانه امید
چند وقت پیش از ستاد پیشگیری از جرم استان چهارمحال و بختیاری با من در جهت شرکت در دوره ای تماس گرفته شد که نمی دانستم که واقعا چه دوره ایست ، اصلا چرا من را برای این آموزش این دوره دعوت کرده اند و هرچه از مسِول این دوره پرسیدم فرموند که فقط شرکت کن ضرر نمی کنی.من به این امر اعتقاد دارم که هر اتفاقی در جهان که می افتد به خیر و صلاح من است پس بدون چون و چرا قبول کردم .
روز اول معاونت پیش گیری از جرم استان چهارمحال و بختیاری جناب اقای موسوی در مورد آمار طلاق ، خشم و جرم و اتفاقاتی که واقعا قلب امنسان را بدرد می آورد صحبت کردند و آماری ارائه دادن که می گفت در تهران بزرگ از هر ۳ ازدواج ۲ ازدواج منجر به طلاق می شود که آمار بسیار تکان دهنده ای است و یا استان چهارمحال و بختیای رتبه ی اول خشم در ایران را دارا است وآمار های عجیب و غریبی که از جایگاه این مقاله خارج است .
بعد از آن جناب آقای دکتر سعید امانی مدرس کشوری و آموزش دهنده ی مدرسین و مربیان دوره های طرح امید تشریف آورده ایراد سخن کرده گفتن همه ی ما به این طرح یعنی طرح امید دل بسته ایم . من بسیار آدم کنجکاوی هستم و سعی میکردم بفهمم چه خبر است و قرار است چه چیزی یاد بگیرم نه تنها من بلکه تمام بچه ها سوالشان همین بود و استاد با مهربانی تمام می گفتند صبور باشید .

اولین قدم صبر

بسیاری از ما انسانها طاقت نداریم ویا اینکه طاقت بسیار کمی داریم و می خواهیم همه چیز را به یک باره و یک شبه بدست آوریم به قول معروف ره صد ساله را یک شبه طی بکنیم اما این امکان پذیر و میسر نیست و ابعاد وجودی ان بسیار زیاد است و ما باید صبر کردن را تمرین کنیم.
آقای امانی این طور شروع کردند که سادگی رکن اصلی دوره ی امید است و فرموند که دوره ی امید انسانها را در شرایط مختلف زندگی توانمند ساخته و مدیریت زندگی را به آنها می آموزد و نحوه ی عملکرد این دوره دقیقا بر اساس ویژگی های هر شخص به او کمک می کند و راه صحیح زندگی، ارتباطات ، موفقیت ، پول و هرآنچه را که در حوزه ی رفتاری انسان هاست مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده و متناسب با نیازهای فرد او را در مسیر درست راهنمایی کرده وادار به عمل می کند در اصل تمام مشکلات را با ساده ترین شیوه ها حل و مهندسی می کند.
طرح امید به استخراج انگیزه ها و ویژگی های فطری انسان می پردازد و می گوید فرد مقابل چه چیزی دارد و به مهندسی اکتسابی افراد پرداخته و آشفتگی های موجود در زندگی روزمره را مخصوصا قشر آسیب پذیر را مورد بررسی قرار داده راهکار های عملی برای آنها ارائه می دهد که این قشر می تواند شامل دانش آموزان ، دانشجویان ،زندانیان و افرادی که دوچار بیماری اعتیاد شده و… می شود.
بسیاری از ما انسانها بسیاری از مسائل را میدانیم اما تمی دانیم چطور باید آنها را در زندگی خود اجرا کنیم .در راه رسیدن و اجرایی کردن دانسته ها مسیری وجود دارد که ما باید آن را طی کنیم . ما باید بتوانیم دانایی خود را به توانایی ویا دانش خود را به مهارت تبدیل کنیم اما این امر چگونه میسر خواهد بود؟
دوره ی امید به همین منظور طراحی شده است و فرایند شدن را به مردم ایران آموزش می دهد  تا مهارت این را بدست آوردند که بتوانند آگاهی های خود را به شدن و مهارت تبدیل کند و طعم زندگی شیرین را به انسان بچشاند و سبکی از زندگی را آموزش می دهد که باعث صرفه جویی در تمام عرصه های زندگی شده و انسان را به مطلوب می رساند.
مجتبی مرادی

 

دوره ی امید چند اصل بسیار ساده دارد که که این اصول گام های موفقیت آمیزی را برای هر فرد رقم میزند که رعایت انها باعث اموزش صحیح و راحت و در عین حال تاثیر عمیق بر یادگیری و اجرای آن داردکه به اختصار ما آن را ((سید منم)) می گوییم که اجرای ان باید بر روی این قاعده اجرا گردد تا نتیجه یمطلوب را به ما بدهد.
هنگام شروع دروه باید افراد در یک گروه ۱۵ تا ۱۶ نفره  گرد هم جمع شوند تا بتوان نتیجه ی مطلوب را از دوره گرفته و تمام افراد بتوانند تعامل داشته و هر کدام مشکلات خود را حل نمایند.

اصل اول:سادگی

مربی در این مورد نشان می دهد که مثل بقیه افراد است و هیچ گونه وجه تمایزی بین آنها و مربی وجو ندارد و خود را به ساده ترین شکل ممکن معرفی می کند تا دیگران حس راحتی با او داشته باشد او از علایق خود صحبت می کند مانند اینکه به چه غذایی علاقه دارد ، به چه ورزشی گرایش داردو…
بعد از او  هریک از افراد حاضر در دوره هرکدام خود را معرفی کرده به شکلی که مربی خود را معرفی می کند تا یخ شکنی صورت گرفته افراد با هم حس راحتی پیدا بکنند.این سادگی کمک می کند فرد واقعیت های زندگی را با کمک ارتباطات خوب قبول کرده تا در ادامه بتوتند مسلئل را حل کند.

اصل دوم: نشاط

در این کارگاه ها تمام سعی مربی این است که نشاط و شادی بین اعضا و افراد برقرار گردد تا یادگیری افزایش یافته و همچنین نشاط ایجاد شده بوسیله ی بازی های محلی و بازی های شاد و مفرح تمام افراد را درگیر کرده نتیجه ی مطلوب حاصل می شود و دوره از حالت خشک و دانشگاهی خارج شده تعامل افراد را بر می انگیزد.

اصل سوم:مشارکت گرفتن

مربی سعی می کند تمام افراد حاضر را وادار به صحبت کردن بکند تا بتواند تعامل تمام افراد را جمع کند دلیل این کار این است که عده ای از افراد ذاتا کم حرف هستند و درمشارکت ها خجالت می کشند ،خجالت شکسته آنها نیز اعتماد بنفس پیدا کرده مشارکت جمعی اتفاق می افتد.

اصل چهارم:یادآوری

در این بخش مربی از تجربیات افراد سوال می کند و در مورد مسائل دوره از آنها سوال می کند که آیا تجربه ی خاصی دارند یا نه. مربی کمک می کند که افراد شروع به صحبت کردن کنند و کمی به حرف های او اضافه کرده تا مفهوم زیبا تری پیدا بکند.

اصل پنجم:دسته بندی

هر انسان برای خود دنیای متفاوتی دارد .علایق، استعداد ها ، توانایی ها ، طرزفکر ودر کل هر انسان برای خود یک دنیای اکبر است و مربی کمک می کند که هر فردی برای خودش یک دسته بندی داشته باشد و کمک می کند که خود فرد خودش را مهندسی کرده و خود را بهتر بشناسد.مهمترین بخش این قسمت این است که فرد چه امکاناتی و چه نیاز هایی دارد و فرد را راهنمایی می کند تا چطور در حیطه های مختلف هدف گزاری بسیار ساده و راحت و در عین حال کاربردی و امکان پذیر داشته باشد.

اصل ششم: معارفه

مربی برای آغاز دوره همانطور که در بالا گفتیم به ساده ترین شکل ممکن معرفی می کند تا افراد احساس راحتی بکنند و همچنین مربی سعی می کند از صحبت های خیلی رسمی و کلمات علمی پرهیز کند تا غشر آسیب پذیر احساس کوچکی پیدا نکنند.
در دوره قوانینی وضع می شود که همه ملزم به رعایت آن هستند که هر کدام افراد حتی مربی رعایت نکند باید جریمه شود و جریمه های آن بسیار ساده و گاها فقط این است که فرد باید دیگران را بخنداند و یا خدمتی به دیگران بکند که این نیز تاثیر بسیار خوبی روی افراد دارد.
من در مقاله یبعدی در رابطه با چگونگی برگزاری و در رابطه با چگونگی حل یک مسئله  و حل مشکل در دوره های امید خواهم پرداخت.
شش اصل امید(سیدمنم)
۱-سادگی
۲-یادآوری
۳-دسته بندی
۴-مشارکت
۵-نشاط
۶-معارفه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.