رویا هایت را زندگی کن

0

چه کسی می خواهد به اهدافش برسد؟

چه کسی به دنبال تحقق بخشیدن به آرزو های خود است ؟
چه کسی از اینکه به اهداف خود نرسیده دلسرد شده است؟
در این مقاله تمام این سوالات پاسخ داده خواهد شد و به شما نشان می دهیم چگونه می توان به اهداف و خواسته های خود رسید پس با ما همراه باشید و نحوه ی هدف گذاری صحیح و حرفه ای را بیاموزید.
بسیاری از ما وقتی یک مدرس یا یک سخنران صحبت می کند چند حالت برایمان به وجود خواهد آمد که یکی یکی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم که اولین حالت آن به این گونه است که یا حرف ها و گفته های مدرس ،استاد و یا هرکس دیگر را یا می دانستیم یا نمی دانستیم .
حالت دیگر این است که حرف های او را یا قبول داریم یا قبول نداریم که هر کدام از آنها  نمی تواند روند آموزش و یادگیری و ارتباطات ما را شکل دهد. درحالت اول بدین گونه است که حرف های طرف مقابل را می دانستیم و قبول هم داریم پس باید چه کار کرد؟نکته اینجا است که شما باید دانسته ای را که می دانید و قبول هم دارید تقویت کرده و هرروز موفق تر شوید.
حالت بعدی این است که حرف های طرف مقابل را نمی دانستید اما قبول دارید و به مزاق شما خوش آمده است که باید شما آرن را اجرا کرده و تاثیرات آن را در زندگی خود ببینید. این داستان برای شما شاید پیش امده است که از استادی چیزی یاد گرفته باشید  ووقتی ان را مورد اجرا قرار می دهید اتفاقات جالبی برایتان پیش خواهد آمد.
خوب اما حالت بعدی به وجود امده به این صورت است که گفته های او را می دانستم اما قبول ندارم. شاید شما هم در رابطه با قانون جذب شنیده اید بسیاری می دانند نحوه ی کارکردن آن چگونه است اما همان آدم ها ممکن است موضوع مورد بحث را قبول نداشته باشند که این جا شما کافی است یک بار امتحان کنید کار خواسته شده را .
حالت بعدی که وجود دارد این است که حرف های مدرس و مربی را نمی دانستم ولی قبول هم ندارم .اینجا شما دو انتخاب دارید که می توانید یا برای یک بار هم که شده یک کار جدید را انجام دهید و نتایج متفاوتی بدست بیاورید و یا نه هیچ اقدامی انجام ندهید. نکته ای که اینجا وجود دارد این است که ما هر طور فکر کردیم و هر جور که دلمان خواست تصمیم گرفتیم ما ر به اینجا رسانده است اگر تصمیمی متفاوت بگیریم ما را به جای بهتری سوق خواهد داد.

هدف چیست؟

همه ی ما تعریف های گوناگونی از هدف داریم و همه یما به گونه ای متفاوت به ان نگاه می کنیم،مثلا یک نفر می گوید هدف یعنی خواسته . یک نفر هدف برایش معنای نیاز است و نفر دیگر به معنی انگیزه است که اینطور می توان گفت به تعداد آدم ها تعریف برای هدف وجود دارد که اگر در گوگل هم جست و جو بکنید هزاران تعریف برای آن پیدا خواهید کرد .
اما واقعا اهداف از کجا می آیند؟ شاید یک نفر بگوید من اصلا نمی دانم  در زندگی به دنبال چه چیزی هستم و یا چه چیزی می خواهم که هدف داشته باشم که در ادامه به شما آموزش می دهم که چگونه هدف های عالی و فوق العاده برای خود پیدا کنید.پس با ما همراه باشید.
وقتی ما در زندگی هدف داشته باشیم وزندگی هدفمندی داشته باشیم میوه هایی به ما خواهد داد که عبارتند از :
زندگی هدفمند :یعنی اینکه می دانیم در زندگی به دنبال چه چیزی هستیم و چه می خواهیم و چگونه می توانین به خواسته های خود برسیم .
سلامت جسمانی : محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که برای خود در زندگی هدفی دارند سلامت جسمانی بالاتری مسبت به بقیه دارند زیرا این افراد شاداب تر سرحال تر و در نتیجه سلامت جسمانی بالاتری خواهند داشت.من حدود پنج سال است که فقط یک بار سرما خورده ام که این نشان می دهد از زمانی که من برای خود هدف گذاشته و زندگیم را هدفمند کرده ام بسیار روی سلامتی من تاثیر داشته است.
احتمال موفقیت افزایش می یابد: فرض کنید به ترمینال رفته اید و قصد مسافرت دارید اما نمی دانید کجا می خواهید بروید سوار یک اتوبوس شده به امید اینکه به یک جای خوش آب و هوا و بسیار عالی سفر کرده و از آنجا سر دربیاورید ،اما ناگهان بعد از چند ساعت می بینید که از مرز افغانستان سر دراوردید و یا از دل کویر سر درآوردید و ناراحت که چرا این اتفاق افتاد ،اما اگر ابتدا می دانستید کجا باید بروید مثلا مقصد خود را ابتدا با تحقیق تعیین می کردید مثلا شمال دقیقا اتوبوس های شمال را سوار شده به مقصد خود می رسیدید.
رضایت از زندگی: وقتی شما بدانید از زندگی چه می خواهید و به دنبال چه چیزی هستید قطعا از زندگی خود راضی خواهید بود و انسان مسئولیت پذیری خواهید شد و برای شما مهم نخواهد بود دیگران رفتارشان درست است یا نه از زمین و زمان طلبکار نخواهید شد ومهمتر از همه غر نخواهید زد که بعد می بینید حال دلتان بسیار خوب شده است.
حرف مردم تعطیل: انسانی که هدفمند است وقت آن را نخواهد داشت که فکر کند ببیند مردم درباره ی او چه می گویند و یا اینکه وقت نخواهد داشت تا درمورد دیگران بدگویی کند و حرف دیگران روی او تاثیری نخواهد داشت.

آفت های هدف گذاری:

مواردی وجود دارد که درخت هدف و درخت زندگی را خواهند سوزانید که عبارتند از :

بلد نیستم هدف برای خود تعیین کنم
یک بار هدف گذاشته و شکست خورده ام و دیگر حاضر نیستم برای خود هدفی تعیین کنم
از شکست می ترسم و می ترسم که مسخره شوم
مهم نیست: بسیاری از افراد را در اطراف خود دیده ام که می گویند ما شاید فردا زنده نباشیم پس هدف به چه دردمان می خورد و جالب اینجاست که همان افراد را سال های سال می بینیم که هیچ اتفاقی برایشان نیوفتاده است.
بیشتر مدرسان موفقیت و هر آنکس که که درمورد هدف مطلبی آموزش می دهد و یا نوشته است در مورد روش اسمارت smartگفته و می گوید که بدین صورت است:

Specific:مشخص

:manasurable:قابل اندازه گیری

:achievable:دست یافتنی باشد
Relevant:مرتبط باشد
Time based: دارای زمانبندی باشد
Smartبه معنی هوشمند است و ابتدا فکر می کنیم عجب سیستم عالی برای هدف گذاری وجود دارد چه شیوه ی عالی است این روش قافل از اینکه این روش بسیار منطقی است اما یک سوال دارم آِیا ما انسان ها واقعا رفتارهای منطقی داریم؟خیر
بگذارید یک مثال برای شما بزنم اینکه واقعا برای سلامتیمان چقدر مراقب غذا خوردنمان هستیم ؟چقدر ورزش می کنیم و یا اینکه چقدر وقتمان را با تلفن و موبایل و شبکه های اجتماعی و تلوزیون تلف می کنیم ؟همه ی این موارد گویای این است که ما منطقی رفتار نمی کنیم ومنطق ما مثل یک کودک سه سال است که می خواهد کتاب شعر سعدی را تفسیر کند.
چهار گام تا موفقیت

چهار گام تا موفقیت

اما برای اینکه بتوانیم هدفی برای خود تعیین کنیم و زندگی خود را هدفمند کنیم چهار گام وجود دارد که بنظر می رسد برای ابتدای کار بسیار مفید و قابل قبولتر است از مدلsmartکه به آن می پردازیم:
قدم اول:ایده
قدم دوم:اولویت بندی
قدم سوم :آزامایش
قدم چهارم: اقدام
خوب حالا می کویید از کجا باید ایده پیدا کنیم ؟برای اینکه ایده پیدا کنید باید بارش فکری انجام دهید که دارای یک سری شرایط و مراحل خاص اما بسیار ساده است  که به آنها خواهیم پرداخت :
باید تمرکز کامل داشته باشید: برای این کار لطفا گوشی خود را خاموش کرده و یا روی بیصدا قرار داده تا از دسترس شما خارج شده تا نخواهید که گوشی خود را چک کنید.
از زمانسنج استفاده کنید و تایمر آن را را روی بیست دقیقه تنظیم نمایید
کاغذ و خودکار همراه داشته باشید
همه چیز رابنویسید
قضاوت نکنید که می شود یا نه
تعداد مهم است پس هرآنچه به ذهنتان می رسد را بنویسید

برای اینکه به شما کمک برای ایده پردازی بکنید این است که یک سری سوالات از خود بپرسید و آن وقت ایده هایی که برای شما خواهد امد را بنویسید.

اگر غول چراغ جادو داشتید چه چیزی از او می خواستید؟

اگر می دانستید که در کار ها هیچ وقت شکست نمی خوردید چه کارهایی انجام می دادید؟

اگر شش ماه دیگر زنده بودید چگونه زندگی می کردید؟

اگر مجلس ترحیمتان بود دوست داشتید مردم در مورد شما چگونه صحبت کنند؟

این ها سوالاتی بود که به شما کمک خواهد کرد ایده هایی جدید و خواسته های خود را بهتر بشناسید و اهداف خود را پیدا نمایید .حتی شما می توانید از مشکلات و مسائلی که در زندگی با آنها دست و پنجه نرم می کنید استفاده کنید بدین معنی که خلاف آنها خواسته ی شما باشد و به هدفی در زندگیتان تبدیل شودحالا نوبت این است که اولویت بندی را انجام دهید و به مرحله ی دوم بروید اما قبل از این کار بیایید و ایده هایی را که نوشتید آنهایی را که به هم مربوط هستند را یک کاسه کرده و یک هدف بنویسید مثلا یکی از ایده ها این است که یک کار داشته باشید که چهارروز در هفته کارکنید.دوست دارید یک درآمد مثلا ماهی ده میلیون تومن .و کاری دوست دارید که ساعتش دست خودتان باشد.خوب شما می توانید یک شغل را انتخاب بکنید که همه ی این ها را شامل شود و شما به سادگی می توانید اینگونه اهداف خود را یک کاسه بکنید.
دوست دارید یک درآمد مثلا ماهی ده میلیون تومن .و کاری دوست دارید که ساعتش دست خودتان باشد.خوب شما می توانید یک شغل را انتخاب بکنید که همه ی این ها را شامل شود و شما به سادگی می توانید اینگونه اهداف خود را یک کاسه بکنید.
حال که اهداف خود را نوشتید به آنها امتیاز داده اولویت های خود را از یک تا ده نمره بدهید. اولویت به این معنی است که آیا حاضریم هدفی که نمره ی نه گرفته است را فدای هدف که اولوییتی که نمره ی ده گرفته است،بکنیم .و این گونه می توانیم اولویت بندی را انجام دهیم.

گام سوم :آزمایش

در مراحل قبل که بسیار ساده و منطقی و قابل درک هم بود تفاوتی با توضیحات مدرسان دیگر و حتی کتاب های دیگر نداشت اما از اینجا به بعد تفاوت این روش با روش های دیگر را خواهید آموخت. آزمایش اهداف به این معناست که شما در پنج مرحله اهداف خود را مورد بررسی قرار می دهید ک چند فایده برای شما خواهد داشت به طور مثال وقت و هزینه ی خود را هدر نداده اید . مورد تمسخر دیگران واقع نمی شود و اعتماد به نفستان زیر سوال نرفته است.آقای استفان کاوی می گوید بسیاری تلاش می کنند موفق شوند و این کار را هم انجام می دهند اما وقتی به مقصد خود می رسند می بینند این هدف چیزی نبوده که آنها به دنبال آن بوده اند.

پنج مرحله ای که میتواند به ما در آزمایش اهداف کنند عباتند از:

معنی دار:یعنی اینکه برای من یک معنی خاصی داشته باشد برای اینکه بفهمید آیا برای شما معنی دارد یا نه از خود بپرسید که به این هدف رسیدم خوب که چی؟اگر در یک جزیره تک و تنها بودید باز این هدف را می خواستید؟

چالش بر انگیز باشد: یعنی آیا این هدف ما را از منطقه امنمان خارج می کند یا نه؟ باعث می شود کمی بترسم؟ آیا از تمام جزئیات رسیدن به ان با خبر هستم یا نه و روش رسیدن به این هدف را می دانم؟

زماندار : ما اهداف را به بلند مدت میان مدت .و کوتاه مدت دسته بندی می کنیم بلند مدت سه ساله میان مدت یک ساله و کوتاه مدت نود روزه است .

رشد دهنده:از خود بپرسید که این هدف باعث می شود من به آدم بهتری تبدیل شوم ؟و یا باعث می شود از لحاظ شخصیتی افت کنم؟باعث می شود روابطم با دیگران بهتر شود و یا باعث می شود ارتباطاتی که ساخته ام خراب شوند؟

قابل لمس باشد:برای اینکه برایتان قابل لمس باشد می توانید فیلم هدف خود را ببینید و یا برای دیدنش سفر کنید و یا تستش کنید .اگر هدف شما یک ماشین است می توانید بروید نمایشگاه دوری با آن بزنید یا پشت رول نشسته خود را وقتی مالک ان هستید تجسم کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.