توکل

با سلام مجتبی مرادی هستم .در این مقاله قصد دارم چگونگی توکل کردن به خدا را با روشی نوین آموزش بدم و راه حلی بسیار ساده و کاربردی را در اختیارتون بزارم وبا انجام این کار ساده بسیاری از کارها که از عهده ی ما خارجه را به کمک خداوند متعال انجام بدیم.

0

 

                                توکل

 

وقتی انسان ایمان قوی داشته باشد و بداند که اگر قوانین را درست انجام دهد و بداند که راهش درست است ومی تواند به موفقیتهای بسیاری دست پیدا کند و هر روز این روند را بهتر و بهتر طی می کند .

در زندگی انسان مسائلی پیش می آید که نمی تواند آن ها را حل کند و یا اینکه می ترسد که کاری را انجام دهد و به این  خاطر ممکن است از ادامه ی مسیر باز ایستد و نتواند به خاطر ترسها و تجربه نداشتن ها به منزل و مقصود خود برسد.

خداوند برای انسان بزرگترین حامی و همراه است که می توان از او برای حل بسیاری از مسائل کمک گرفت که البته به قدر ایمانی که انسان به پروردگار دارد کمکش خواهد کرد.

خداوند اندازه ی باورهای توست     ملاصدرا

 

نقش خداوند در زندگی هر کس به اندازه ی باور های او است و هر چه این باور و قدرت خدا در زندگی انسان پر رنگتر باشد برای انسان راه گشا تر خواهد بود .

شاید بسیار دیده باشید که مثلا اتفاقی برای کسی می افتد و از دست کسی کار بر نمی آید و در این حال معجزه ای رخ می دهد و زندگی شخص کاملا دگرگون می شود و قدرتی فرای قدرت انسان به داد او می رسد و مشکلش را حل می کند و بسیاری نمونه های دیگری که خود به آن آگاه هستید.

هر چه ایمان قوی تر باشد نقش خدا در زندگی و کارها زیادتر می شود و اثر گذاری آن هزاربرابر است .

وقتی انسان کاری را می خواهد انجام دهد و به خدا توکل می کند خدا به بهترین نحو ممکن کار اورا درست می کند و نتایجی را بدست می آورد که قابل درک نباشد.

وقتی انسان بداند یک حامی دارد و در مشکلات او را یاری می کند دیگر ترس و نگرانی باقی نمی ماند و میداند که اگر مشکلی برایش پیش بیاید کسی هست که کار او را حل می کند و اگر بار سنگینی دارد را به دوش خواهد کشید.

وقتی انسان کاری دارد و به تنهایی از عهده ی انجام آن بر نمی آید خسته و ملول می شود و فشارها بر وی افزوده می شود تا جایی که دیگر توان انجام کار برایش ممکن نیست .

در این زمان انسان می تواند از خداوند کمک بگیرد ،حامی مهربان رئوف و قدرتمندی که کارها را به بهترین نحو ممکن با عالی ترین روش برای انسان انجام می دهد.

را ه درست توکل به این صورت است که وقتی امور را دست خداوند می سپاریم باید ارام و آسوده و بدون نگرانی  گوشه ای بشینیم و قدرت خداوند را تماشا کنیم و از نشدن نهراسیم زیرا هیچ چیز از توان و قدرت خداوند بیرون نیست .

توکل و ایمان واقعی به این صورت است که انسان آرامش داشته باشد و اگر بعد از اینکه بگوید توکل کردم ولی دوچار ترس و نگرانی باشد این ایمان و توکل واقعی نیست و راهی برایش باز نخواهد شد.

خداوند از روح خود در انسان دمیده است  واو را اشرف مخلوقات قرار داده است و همواره برای کمک به انسانها آماده است . هرکسی او را حامی خود قرار دهد قطعا کارهایش بسیار سهل و آسان خواهد شد .

هر کس یک روش برای توکل بر خداوند دارد و هرکسی برای اینکه توکل و ایمانش به خدا باشد راه حلهایی داد که شاید بسیار سودمند باشد وما هم از این داستان مستثنی نیستیم .

در کارگاه هایی که برای شاگردانم به صورت مجازی  برگزار کردم راه حلی به آنها پیشنهاد دادم و به انها آموزش دادم که چگونه با باورهای بسیار کوچک شروع کنند تا به نتیجه ی دلخواه خود برسندو وقتی این اتفاق افتاد سراغ باورهای بزرگتر بروند.

تعدادی از شاگردان و خودم این کاررا انجام دادیم و بدون نگرانی و ترس کارها را به دست خدا سپردیم و کارها را به دوش خداوند انداختیم و نتایجی که حاصل شد بسیار جالب بود و کارها به بهترین نحو ممکن انجام شد . و عده ای هم که باورشان نسبت به این موضوع کمتر بود نتیجه ای نگرفتند.

ما ابتدا جدول تی مانند  طراحی کردیم و یک طرف کارهایی که ما باید انجام میدادیم را نوشتیم و در طرف دیگر کارهایی را که خداوند باید انجام میداد را نوشتیم .یادتان باشد اگر خواستید این از این جدول کمک بگیرید باید به زمان حال نوشته شده باشد و به این صورت بنویسید که:

خداوندا به تو توکل کردم و فلان کاررا انجام دادم ودر طرف دیگر هم بنویسیم خدایا ازت ممنونم که این کار را به بهترین نحو برایم انجام دادی . بهتر است ابتدا کارهای کوچک را به خداوند بسپارید تا باورپذیری بیشتری پیدا کنید و بعد به سراغ کارهای بزرگتر بروید.

من خودم از توکل کردن بسیار در زندگیم استفاده می کنم و نتیجه های خارق العاده نیز دریافت می کنم مخصوصا در کارهایی که از توان درک و فهم قدرت من خارج است.

بگذارید خاطره ای در این مورد برایتان تعریف کنیم ،یکی از اقوام که بسیار جوان هم هست و زمانی با هم همکار بودیم تصادف شدیدی کرد و به کما رفت و درجه ی هوشیاری او بسیار پایین بود همه ناراحت و غمگین بودند و از اینکه نمی توانستند کاری انجام دهند بسیار ناراحت بودند .

من هم از انها مستثنی نبودم ولی قانون توکل را خوب بلد بودم و می دانستم وقت آن شده که سر رشته ی امور را دست خداوند بسپاریم .صبح روز ملاقات که آن هم از پشت شیشه بود جدول تی را طراحی کردم و از خداوند کمک خواستم و اینگونه نوشتم که خداوندا به تو توکل کردم و رفتم ملاقات و در طرف دیگر اینگونه نوشتم که خداوندا ازت ممنونم که مثلا مجید را خوب کردی و هوشیاریش را بالا آوردی.

بعد از ظهر وقتی به ملاقات رفتیم همه از اتفاقی که افتاده خوشحال شده بودند زیرا خداوند کارخود را به بهترین نحو انجام داده بود و هوشیاری مجید بالا آمده بود و وقتی صدایش می کردیم جوابمان را میداد.

شرط اینکه توکل به خداوند جواب دهد فقط این است که آرامشمان را حفظ کنیم و سرشار از امید و ایمان شویم آن وقت است که بهترین نتیجه ها حاصل خواهد شد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.